Quantcast
Channel: Promo – Svet portal
Viewing all 2113 articles
Browse latest View live

“Energetske perspektive i izazovi”: Srbija između strategija i interesa Istoka i Zapada

$
0
0

IMG_2194

Regionalna konferencija “Energetske perspektive i izazovi” održana je 11. marta u Master centru Novosadskog sajma, kao drugi dan manifestacije “Međunarodni dani energetike i investicije“, u organizaciji Color Press Grupe i u saradnji sa kompanijama iz energetskog sektora Srbije i regiona

IMG_2137

Kako se veliki broj srpskih kompanija iz oblasti energetike nalazi upravo na teritoriji AP Vojvodina (Srbijagas, NIS, Gazprom, Transnafta, Banatski Dvor, Euro Petrol i mnogi drugi) odlučili smo da nakon dve u Beogradu, prvu energetsku konferenciju u 2016. održimo u Novom Sadu.

IMG_2212

Konferenciju je, u ime Vlade Srbije, otvorio je ministar energetike Aleksandar Antić koji je istakao važnost zajedničkih strategija u regionu i šire i rekao da je Srbija zemlja koja je dobro povezana sa drugim zemljama i balansira između država članica EU i onih koje to nisu.

Srbija je prva zemlja koja je članica Energetske zajednice koja je implementirala Treći energetski paket. Na Srbiji je da završi modernizaciju energetskog sektora, pre svega elektroenergetsku industriju. Takođe treba iskoristiti obnovljive izvore energije, naročito energiju vetra, koja je vrlo prisutna u Vojvodini. Srbija bi do 2020. godine trebala da dostigne 27% potrošnje energije iz obnovljivih izvora, što je plan koji smo pred sebe postavili zbog smanjenja zagađenja. Počelo je da se radi na Transbalkanskom koridoru od Ukrajine i Moldavije do BiH i Crne Gore i južne Italije i taj projekat je veoma važan jer jeftina električna energija mora da se sa Istoka Evrope prebaci na Zapad gde je mnogo skuplja“, rekao je ministar Antić.

IMG_2304

IMG_2348

IMG_2393

Nakon toga prisutnima se obratio Hendrik G. C. Van der Dool, ambasador Kraljevine Holandije u Beogradu koji je pohvalio Vladu Srbije zbog uvođenja zakona u energetici i njihovog sprovođenja. Holandija je pomogla izgradnju centra za biomasu u Banatu koja predstavlja zaokret ka zelenijim i održivijim tehnologijama. Publici se zatim obratio Freek Janmaat, šef Ekonomskog odeljenja Delegacije EU u Srbiji koji je napomenuo da infrastruktura igra važnu ulogu, a da će komisija pružiti sredstva, a i međunarodne organizacije će pružiti finansijsku podršku Srbiji. Anna M. Boulos, u ime Ekonomskog odeljenja Ambasade SAD, obratila se na kraju otvaranja i rekla da će SAD i EU svesrdno pomoći Srbiji da postane manje ranjiva u smislu energetske sigurnosti.

IMG_2422

Na prvom panelu na kojem se govorilo o tržištu nafte “Putevi i stranputice nafte u 2016.” učestvovali su Tomislav Mićović, Udruženje naftnih kompanija Srbije; Branko Radun, Politički analitičar; Dr Dragan Govedarica, katedra za naftno-petrohemijsko inženjerstvo, Tehnološki fakultet Novi Sad; Vera Kalinić, EURO PETROL, a moderator je bila Jovana Gligorijević.

IMG_2590

Nakon prvog panela Dušan Bajatović, direktor Srbijagas, prezentovao je case study tokom kojeg je rekao da su Srbijagas proglašavali gubitašima, ali je kompanija spasila puno preduzeća i time uspela da spreči pad privrednih aktivnosti u zemlji.

Naplata je narasla na 80% a prekinuli smo da isporučujemo gas koji se ne plaća. Naplatili smo neke stare dugove. Po meni nije za hvalu ali smo ispoštovali smanjenje broja zaposlenih za 8%. Socijalna davanja ako budu i postojala, moraju da budu jasno definisanja. A nema više isporuke gasa ispod cene ili onima koji ne plaćaju. Konverzija u kapital je trajno izgubljen novac, koji je kompanija morala da nadoknadi iz eksternih izvora putem zaduživanja kod banaka“, rekao je Bajatović.

IMG_2645

Na drugom panelu “Gasna slagalica, Jug, Turska, Bugarska, Krk…” govorili su Sergej Komlev, Direktor direktorata za formiranje ugovora i cena Gasprom Exporta; Jovica Budimir, izvršni direktor JP Srbijagas; Tomislav Vojnić Purčar, osnivač i direktor kompanije EURO GAS Subotica, Srbija. Moderator: Milan Đukić, SrbijaGas

IMG_2746

Treći panel “Električna energija u regionu Teslinih naslednika” okupio je sledeće učesnike: Dejan Stojčevski, Tehnički direktor Seepex; Mirjana Filipović državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike; Cvijetko Žepinić, Izvršni direktor Elektroprijenos Banja Luka; Nikola Petrović, direktor JP Elektromreže; Seka Kuzmanović, direktorica ZP Elektrokrajina a.d. Banja Luka. Moderator: prof. dr Sanja Filipović, Ekonomski institut Beograd.

IMG_2828

IMG_2945

Case Study – “Globalni energetski rat” prezentovao je Konstantin Simonov, Generalni direktor Fonda za nacionalnu bezbednost, Rusija, a na poslednjem panelu “Balkan Goes Green” učestvovali su Igor Aleksandrovič Majnicki , šef departmana Gazprom eksporta; prof. dr Vladimir Katić , Fakultet tehničkih nauka; Miloš Colić, direktor New Enery Systems Vetropark Kovačica; Nikola Zdravković, novinar; Moderator: Jovana Gligorijević

Partneri konferencije su Srbijagas, Euro Gas, Euro Petrol, Gas Invest, Energo Sistem, Millenium Team, Rasina Energogas, Promont Group, Elektrotehnika Južna-Bačka, Heineken, Coca Cola, Black N Easy

IMG_2353

IMG_2409

IMG_2518

IMG_2513

IMG_2933

IMG_2515

Prenos konferencije iz minuta u minut i sve fotografije pogledajte OVDE

Media Clipping

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

19

20

18


#Winterfest2016 Janoš Mesaroš: Slikarstvo i kuvanje povezuje publika i povratno zadovoljstvo zbog kojeg se ponovo latite kista ili varjače

$
0
0

janos-mesaros-610x337

Poslednji vikend u martu rezervisan je za hedonizam, uživanje u vinu i hrani, skijanju i dobrom provodu. Od 24. do 27. marta Winterfest će ugostiti predstavnike preko dvadeset vinarija iz Srbije i regiona, kuvare najpoznatijih restorana i gastro blogere. Festival ove godine organizuje Color Press Grupa sa Interfestom koji jednom godišnje organizuje najpoznatiji festival vina u Novom Sadu.

Ove godine kao i prethodnih program će biti raznovrstan, a pored vinske edukacije i salona, festival je dobio i dva gastro panela. Od degustacija vina i hrane do afterpartya i skijanja, svako će uživati. Cilj festivala je edukacija učesnika kroz vinske i gastro panele, interaktivne radionice, vinske izlete, takmičenje u kuvanju, vinski salon i kratak kurs o vinu.

Na gastro panelu “Food Around the World” učestovaće i slikar Janoš Mesaroš, koji je rekao da mu je uvek lakše da na pitanja odgovara slikama, a ne rečima. Zbog toga će i slikarsku opremu poneti sa sobom na Kopaonik.

Priča se da se u kuhinji snalazite dobro kao i pored štafelaja?

– Kako da ne, prvo sam naučio da kuvam i tek kasnije sam naučio da slikam. Kuvanje je isti izazov kao kad stanem ispred štafelaja, kod kuvanja i kod slikanja važi jedno pravilo – ako nemaš kreativnu rutinu kuvaš i slikaš bez iskustva. Iskustvo je ono što dobiješ, kad nisi dobio ono što si želeo.

Šta najviše volite da kuvate, a šta da jedete ?

– Najbolje se snalazim kada kuvam u kotliću riblju čorbu, riblji paprikaš, gulaš, čobanac, pasulj i naravno uvek se stvori dobra energija, jer kotlić se uvek kuva za desetak osoba. Najradije jedem sve ono što se kuva u kotliću.

Da li ste u svojoj kuhinji primenili neke od svetskih trendova – brzo spremljeno, zdravo, organski…?

– Probao i odmah odustao, da li možete da zamislite jednog pravog Vojvođanina, a to jesam, da koristim neke egzotične začine koje je užasno teško nabaviti i pokvarim jedan savršeni pileći paprikaš sa noklicama. Što se tiče organskih proizvoda, mi smo u kući proizvodili samo organske proizvode, a da to nismo ni znali, to je sad malo trend, uostalom 21. vek je vek prevare, ko voli nek izvoli.

Koja to nit povezuje slikarstvo i hranu (kuvanje)?

– Publika, slikarstvo je razonoda za oči, a hrana za dušu. Povratno zadovoljstvo zadovoljava svakog stvaraoca da se ponovo, ponovo i ponovo lati kista ili varjače.

winterfest 1

Informacije o cenama smeštaja koje idu već od 69 evra za tri dana (u cenu uključen i “Vinski pasoš”) u MK Mountain Resort ili Jolly Kop Apartmanima, popustima, vinskom pasošu i programu možete pogledati na sajtu www.color.rs/winterfest2016/

Informacije za smeštaj i prevoz jelena.jahura@color.rs
Informacije za program i izlagače jelena.savic@color.rs

#Autoforum2016 Aleksandra Nedeljković: Najveći izazov biće balansiranje rasta tržišta između Zapada i Istoka

$
0
0

aleksandra nedeljkovic

Color Media Communications i Color Press Group organizuju prvi biznis #AutoForum2016, 21.marta u hotelu Radison Blu Old Mill u Beogradu. Ovo je prvi forum na temu automobilizma u okviru kojeg neće biti reči o performansama automobila, nego o marketingu, komunikacionim i prodajnim strategijama u auto-industriji.

#AutoForum2016 otvara potpredsednica Vlade Republike Srbije Zorana Mihajlović i Njegova Ekselencija ambasador Nemačke Axel Dittmann. Predstavnici kompanija Euro Petrol, Euro Gas, SAT Media Group i predstavnici autoindustrije razgovaraće koji su to izazovi sa kojima se kompanije u ovoj delatnosti susreću, kada su u pitanju tržište, uslovi uvoza, ali i koja je to uloga države u ovoj oblasti. Kroz panel diskusiju, učesnici će razgovarati o kriznim komunikacijama i kako komunicirati tokom mega kriza u auto-industriji.

Studiju slučaja “Marketing i komunikacione strategije u auto-industriji” predstaviće Aleksandra Nedeljković, Marketing menadžer, Opel.

Kako biste ocenili automobilsko tržište u Srbiji? Da li je i prošle godine bilo pada prodaje, kao što je to slučaj sa 2014. godinom?

– Prošle godine se desilo tačno ono što smo očekivali i predvideli. Permanentni pad tržišta u poslednjih nekoliko godina je zaustavljen i prodaja je u 3. i 4. kvartalu pokazala postepeni rast što je dovelo do boljih prodajnih rezultata nego u 2014-oj godini. Naravno, još uvek jedan deo te prodaje je fiktivna cifra, s obzirom da uvoznici i reeksport na zapad i prodaju po okolnim zemljama prijavljuju kao prodaju u Srbiji, ali generalno kada se isključi taj volumen od 25 do 30% podaja je porasla. Upravo zbog toga je teško nagađati tačan procenat porasta prodaje ali je definitivno pad zaustavljen i prodaja je u porastu. Osnovni nosilac prodaje su i dalje kompanije koje, htele ne htele, moraju da zamene svoje dotrajale vozne parkove i flotna prodaja i dalje čini ogroman deo totalne realne prodaje – ugrubo oko 65-70%. Maloprodaja fizičkim licima zaostaje ali je i ovaj segment svakako počeo da raste čemu je najviše doprinela izuzetno oštra konkurencija uvoznika kao i ogromna lepeza ponuda finanisranja kupovine ili sa 0% kamate ili sa povoljnim kamatama na 3 do 5 godina a kod nekih brendova , kao kod Opela na primer, cak i do 7 godina. U manjoj meri ali još uvek značajan doprinos početku oporavka našeg tržišta prošle godine doneli su izuzuetno dobar Beogradski Sajam Automobila kao i lansiranje mnogo novih i atraktivnih modela sa cenama koje još uvek mogu biti prihvatljive za tržište Srbije. Za ovu godinu očekujemo nastavak blagog rasta realne prodaje, kontinuiranu dominaciju flotne prodaje i nastavak borbe na polju pronalaženja što povoljnijeg modela finasiranja kako bi se privukla fizička lica. Biće lansirano dosta novih modela a očekujemo takodje da će Srbija početi da prati trend koji je odavno uspostavljen u Evropi , odnosno počeće rast prodaje u SUV B i C segmenta paralelno sa porastom ponude proizvodjača.

Komunikacija sa kupcima veoma je izmenjena poslednjih nekoliko godina i onaj ko ne koristi alate na internetu na tržištu je praktično nevidljiv. Na koji način je promenjen način komunakcije sa potencijalnim kupcima automobila?

– Svet se promenio i digitalni krajolik se stalno razvija. Dok je u prošlosti bilo dovoljno oglasiti se samo u štampanim medijima, na radiju i TV-u, kupci sada imaju mogućnost da online procene naše proizvode. Oni su već dobro informisani i imaju formirano mišljenje o nama i pre dolaska u prodajni salon ili servisni centar. Uopšteno govoreći, put od inicijalne ideje i želje za kupovinom automobila, do same realizacije traje u proseku 3 meseca. Na tom putu, više od polovine svih predprodajnih aktivnosti potencijalni kupac vrši online. Naravno, ako uzmemo u obzir činjenicu da prosečan Srbin provede neverovatnih 336 minuta dnevno ispred TV ekrana, čime se ne umanjuje učešće TV-a kako najuticajnijeg tradicionalnog medija u media mixu, moramo se složiti da su današnji kupci ipak online. Stoga, svaki ozbiljan brend, mora da ima jasno definisanu online strategiju, koja obuhvata širok spektar aktivnosti – ili ono što mi u marketingu zovemo „digitalna strategija 360o“. Važno je napomenuti, da je online obraćanje kupcu neposrednije, brže i svakako personalizovanije. Ne manje važan podatak je da vam online oglašavanje omogućava razne metode metrike, koje mi u Opelu zaista nogo koristimo i oslanjamo se na njih u planiranju svojih aktivnosti. To samo znači da je online oglašavanje ne samo efektan i efikasan nain oglašavanja, već u svakom trenutku možete validirati koliko se vaša investicija isplatila.

Kakve izazove očekuje automobilska industrija u narednih 5 godina u svetu, ali i u našem regionu?

– Najveći izazov će biti balansiranje rasta tržišta između zapada i istoka. Naime, u 2015-oj godini ukupna prodaja i porast tržišta u Evropi je bila negde oko 3% u odnosu na 2014. (19.2 M u odnosu na 18.7 M u 2014.) . Međutim , najveći porast je bio na zapadu + 9% (+1.4 M vozila) gde su tržišta Nemačke, Velike Britanije a naročito Španije počela da se oporavljaju dok je na žalost u Rusiji kao i Ukrajni i ostalim zemljama istoka došlo do pada totalne prodaje za oko milion vozila. Pri tome je u 2015-oj godini Britanija dostigla istorijski maksimum prodaje od 3.05 M vozila. Pitanje je da li će tržište zapada i dalje rasti dovoljno da apsorbuje gubitke volumena koji proizvođači imaju na istoku. Gledano na period od 5 godina, situacija će se definitivno popraviti i verovatno ćemo se vratiti na nivo pre krize, s kraja 2008. , mada je zbog trenutne sveukupne političke situacije i balansa snaga u Evropi vrlo teško praviti dugoročna predviđanja. Sledeći veliki izazov auto industrije će biti odgovor na sve strožije zahteve za smanjenje CO2 emisije kao i na zahteve potrošača za smanjenje potrošnje goriva, tako da se mogu očekivati pojačane aktivnosti proizvodjača u pravcu razvoja električnih vozila ili vozila na alternativni pogon i svodjenje troškova proizvodnje ovih vozila na nivo koji kupci mogu da podnesu kroz maloprodajnu cenu. Jednom rečju, ovaj segment neće više biti imidž bilder, već sve više i više važan činilac u prodaji generisan porastom tražnje. Sve to će morati da bude ispraćeno adekvatnim zakonskim poboljšanjima kao i infrastrukturom koja treba da prati i omogući nesmetano korišćenje takvih vozila – što se na žalost zbog ekonomske situacije i svesti ne može očekivati u velikoj meri na istoku kontinenta uključujući i Balkan. Definitivno će se nastaviti rat proizvodjača premijum klase sa proizvodjačima auitomobila masovne potrošnje. Već godinama jedni drugima ozbiljno ulaze u do sada rezervisane “teritorije” samo za njih. Svedoci smo sve veće ponude vozila premijum klase u A, B ili C segmentu i odgovora ostatka industrije ponudom sve luksuznije opreme kao i sve većih gabarita u takozvanim običnim automobilima iz masovne produkcije. I naravno, nastaviće se trend rasta SUV segmenta kao i apsolutni porast raznih opcija povezivanja vozila sa pametnim telefonima uz lepezu usluga koje se mogu ponuditi ovim putem. Sveopšti razvoj je vezan za dalje usavršavanje komunikacije i interneta kao osnove našeg funkcionisanja i logično je da će i auto industrija nastaviti da radi na povećanju kvaliteta i sofosticiranosti ovakvih ponuda za svoje korisnike. U našem regionu možemo očekivati sličnu situaciju kao i kada je tržište raslo od 2005 do 2008. U mnogome će naš oporavak zavisiti od uspešnosti ekonomije i planiranog oporavka dok će svi trendovi iz Evrope kao i obično sa otprilike 6 do 9 meseci razlike biti prepoznatljivi i kod nas.

autoforum vizual

Sa detaljima programa, učesnicima i prijavama možete se upoznati na zvaničnom sajtu foruma na linku: http://www.color.rs/autoforum2016/

#Energija2016 Poslušajte govor ministra Aleksandra Antića na otvaranju konferencije

$
0
0

aleksandar antic

Regionalna konferencija “Energetske perspektive i izazovi” održana je 11. marta u Master centru Novosadskog sajma, kao drugi dan manifestacije “Međunarodni dani energetike i investicije“, u organizaciji Color Press Grupe i u saradnji sa kompanijama iz energetskog sektora Srbije i regiona

Konferenciju je, u ime Vlade Srbije, otvorio je ministar energetike Aleksandar Antić koji je rekao:

Energetika jeste oblast koja ne prepoznaje naše državne, administrativne niti bilo kakve druge granice, energetski izazovi jesu regionalno pitanje, na koje svi zajedno moramo da imamo spremne adekvatne odgovore kako bi našim građanima, našoj privredi obezbedili ono što je danas postalo standard, a to je jedno sigurno, bezbedno, efikasno snabdevanje svim energentima…

Šta još ministar Antić rekao na otvaranju, poslušajte u videu:

Pogledajte još i:

“Energetske perspektive i izazovi”: Srbija između strategija i interesa Istoka i Zapada

#Energija2016 Poslušajte o čemu je govorio ambasador Holandije na otvaranju konferencije

$
0
0

hendrik

Regionalna konferencija “Energetske perspektive i izazovi” održana je 11. marta u Master centru Novosadskog sajma, kao drugi dan manifestacije “Međunarodni dani energetike i investicije“, u organizaciji Color Press Grupe i u saradnji sa kompanijama iz energetskog sektora Srbije i regiona

Na otvaranju konferencije govorio Hendrik G. C. Van den Dool, ambasador Kraljevine Holandije u Beogradu koji je rekao:

Holandija je 15. ekonomija u svetu iako nema puno resursa ali ih dobro koristi, uključujući vodu i vetar. Svaka uspešna ekonomska priča se sastoji upravo od dobrog korišćenja i održivog korišćenja. Energetika je uvek podložna geopolitičkim turbulencijama i rizicima i na taj negativni uticaj se moramo navići i spremiti se da živimo sa time.”

Šta je još rekao ambasador poslušajte u videu:

Pogledajte još i:

#Energija2016 Poslušajte govor ministra Aleksandra Antića na otvaranju konferencije

“Energetske perspektive i izazovi”: Srbija između strategija i interesa Istoka i Zapada

#Energija2016 Freek Janmaat: Energetska unija je pokrenuta, koja je zajednička ne samo za države Evropske Unije

$
0
0

freek janmaat

Regionalna konferencija “Energetske perspektive i izazovi” održana je 11. marta u Master centru Novosadskog sajma, kao drugi dan manifestacije “Međunarodni dani energetike i investicije“, u organizaciji Color Press Grupe i u saradnji sa kompanijama iz energetskog sektora Srbije i regiona

Na otvaranju konferencije govorio je i Freek Janmaat, šef Ekonomskog odeljenja Delegacije Evropske unije u Srbiji koji je rekao:

Kao što znate energetska unija je pokrenuta, koja je zajednička ne samo zajednica država Evropske Unije: to su države koje su stubovi ovog energetskog tržište i cilj je da se poveća konkurentnost i da budu niže cene i za industriju i za građane. Treći i Četvrti energetski paket su počeli da se odmotavaja, a drugi proces koji zelim da spomenem se zove Berlinski proces, sa ciljem da imamo bolju poezanost u regionu, kako zbog infrastukture sve to dovodi do veće konkurentnosti.

Šta je još rekao Freek Janmaat poslušajte u videu:

Pogledajte još i:

#Energija2016 Poslušajte o čemu je govorio ambasador Holandije na otvaranju konferencije

#Energija2016 Poslušajte govor ministra Aleksandra Antića na otvaranju konferencije

“Energetske perspektive i izazovi”: Srbija između strategija i interesa Istoka i Zapada

Marija Kilibarda ekskluzivno za novi “Hello!”: Vreme je da zasnujem porodicu

$
0
0

Hello! 422

Novi broj magazina “Hello!” je u prodaji!

* Princeza Đakaranda Karačolo Falk otvara vrata svog impresivnog doma smeštenog u srednjovekovnoj četvrti u Rimu

* Isidora Bjelica pobedila je opaku bolest, dokazavši da se nikada ne treba predavati i da treba verovati u čuda

* Nikola Rokvić kaže da jedva čeka povratak verenice Bojane iz Amerike i da sazna pol deteta

* Dragan Nikolić, uprkos izgubljenoj bici sa bolešću, zauvek ostaje da živi njegov beskrajni niz maestralnih glumačkih i ljudskih pobeda

* Željko Vasić otvoreno govori o psihičkim problemima kroz koje je prolazio i borbi sa anksioznošću i depresijom

* Vilijam i Kejt, fotografije sa prvog porodičnog zimovanja u francuskim Alpima oduševile su obožavaoce kraljevske familije

* Bojana Jovanovski sa verenikom Milošem Petrovićem govori o njihovoj ljubavi koju će u novembru krunisati brakom

* Suzana Perić kaže da uprkos promašenim vezama i dalje veruje u ljubav i da će se rado udati ukoliko sretne muškarca po njenoj meri

* Radoš Bajić govori kako izgleda život familije u kojoj su svi deo filmskog karavana i ističe da je njegova supruga Milena stub čitave priče

* Marija Kilibarda, dok uživa u ljubavi sa verenikom Vladimirom Radmanovićem, planira venčanje i potomstvo

* Nikolina Pišek i Aleksandra Gudelj, voditeljke emisije Ekskluziv, otkrivaju svoje male modne i porodične tajne

#Energija2016 Anna M. Boulos: SAD i EU će svesrdno pomoći Srbiji da postane manje ranjiva u smislu energetske sigurnosti

$
0
0

ana bulos

Regionalna konferencija “Energetske perspektive i izazovi” održana je 11. marta u Master centru Novosadskog sajma, kao drugi dan manifestacije “Međunarodni dani energetike i investicije“, u organizaciji Color Press Grupe i u saradnji sa kompanijama iz energetskog sektora Srbije i regiona

Na otvaranju konferencije govorila je i Anna M. Boulos, Economic Officer, US Embassy Belgrade koja je rekla:

Energetska sigurnost je temelj nacionalne sigurnosti i diversifikacija je temelj energetske sigurnosti i to se nije promenilo, kao ni zavisnost Srbije od Rusije u energetskom sektoru. Kongres SAD je zabranio izvoz sirove nafte i SAD ne izvoze puno nafte i gasa.

Šta je još rekla Anna M. Boulos poslušajte u videu:

Pogledajte još i:

#Energija2016 Freek Janmaat: Energetska unija je pokrenuta, koja je zajednička ne samo za države Evropske Unije

#Energija2016 Poslušajte o čemu je govorio ambasador Holandije na otvaranju konferencije

#Energija2016 Poslušajte govor ministra Aleksandra Antića na otvaranju konferencije

“Energetske perspektive i izazovi”: Srbija između strategija i interesa Istoka i Zapada


Počeo prolećni semestar Škole za urednike i novinare Color Press Grupe

$
0
0

2

U prostorijama Color Press Grupe u Novom Sadu počeo je prolećni semestar Škole za urednike i novinare Color Press Grupe. Naredna tri ipo meseca 10 polaznika Škole prisustvovaće predavanjima kolega i urednika iz Color Press Grupe, kao i novinara iz drugih medijskih kuća.

1

O televizijskom novinarstvu, proteklog vikenda, polaznici su imali priliku da uče na času koji je održao Aleksandar Filipović, autor i urednik emisije “Tabloid” na Radio televiziji Vojvodine. Kuriozitet ovog semestra je da imamo upisano desetoro polaznika, od toga svega četvoro Novosađana, ostali subotom redovno putuju iz Beograda, Loznice, Čačka, Žagubice.

3

Narednih nedelja polaznicima će predavati Lidija Ćulibrk, urednica magazina “Lepota i zdravlje”, Jelena Bačić-Alimpić, književnica i novinarka, Robert Čoban, predsednik “Color Press Grupe”, kao i druge kolege iz CPG-a, Mirjana Pantoš, Angelina Čakširan, Aida Bajazet, Žikica Milošević, Jasmina Ubiparip, Zoran Torbica. Časove će održati i kolege iz drugih medija: Marina Kosanović, Vesna de Vinča, Eržika Pap Reljin, Branka Opranović, Teodora Janković, Jakša Šćekić i mnogi drugi.

13

Časovi se održavaju subotom, tokom semestra polaznici će imati priliku da prođu praksu u različitim izdanjima Color Press Grupe, a neki od njih i da dobiju posao, kao što je to slučaj sa svakom prethodnom generacijom Škole.

12

Sve detalje o Školi za novinare CPG, utiske prethodnih generacija i intervjue sa predavačima, možete pogledati OVDE 

11

9

8

7

6

5

4

#Autoforum2016 Dragana Đermanović: 40% kupaca automobila konsultuje društvene medije, a čak 70% Youtube

$
0
0

dragana djermanovic

Color Media Communications i Color Press Group organizuju prvi biznis #AutoForum2016, 21. marta u hotelu Radison Blu Old Mill u Beogradu. Ovo je prvi forum na temu automobilizma u okviru kojeg neće biti reči o performansama automobila, nego o marketingu, komunikacionim i prodajnim strategijama u auto-industriji.

#AutoForum2016 otvara potpredsednica Vlade Republike Srbije Zorana Mihajlović i Njegova Ekselencija ambasador Nemačke Axel Dittmann. Predstavnici kompanija Euro Petrol, Euro Gas, SAT Media Group i predstavnici autoindustrije razgovaraće koji su to izazovi sa kojima se kompanije u ovoj delatnosti susreću, kada su u pitanju tržište, uslovi uvoza, ali i koja je to uloga države u ovoj oblasti. Kroz panel diskusiju, učesnici će razgovarati o kriznim komunikacijama i kako komunicirati tokom mega kriza u auto-industriji.

Na panelu “Kako reagovati u globalnim mega-krizama?” učestvovaće i Dragana Đermanović, PRpepper.

Korporativno komuniciranje doživljava svakodnevne promene, kao i komuniciranje generalno. Na šta kompanije moraju da obrate posebnu pažnju kada je u pitanju onlajn komuniciranje?

– Društveni mediji su omogućili da kompanije imaju alate u rukama koji su moćniji nego ijedan ranije. Ti alati su svima dostupni, ali baš zbog te dostupnosti kompanije su se našle pred najvećim komunikacijskim izazovom. Vrednost društvenih medija su shvatili i profesionalci i „obični“ korisnici, ali nema mnogo onih koji ih adekvatno koriste i razumeju suštinu. Uspešne kompanije znaju da uspeh ne dolazi preko noći, da nastup u onlajn svetu ne sme da budu niz ad hoc aktivnosti, već je to dobro isplaniran proces. U želji za brzim uspehom mnogi brendovi jure za lajkovima i pratiocima zaboravljajući da je kvalitet važniji od kvantiteta. Savet im je da pronađu mesto okupljanja svoje ciljne grupe, da ih razumeju i sa njima uđu u interakciju. Humaniji pristup u interakciji sa korisnicima sve više će biti merilo uspeha u sferi onlajn komuniciranja.

Kako ocenjujete poziciju automobilske industrije u onlajn komuniciranju?

– Inkorporiranje društvenih medija u sve pore korporativnog komuniciranja, dovelo je industrije na auto-put kojim „hteli-ne hteli“ moraju da voze. Mnogi od njih se još uvek ponašaju kao da voze lokalnim putevima, pa su i dalje u zaustavnoj traci, ali određeni sektori, poput auto-industrije, vrlo dobro voze tim brzim putevima. Brendovi kao što su BMW, Mini, Honda, Ford pretiču druge na toj „ludoj vožnji“ ostavljajući ih daleko iza sebe. Naravno, i oni nailaze na „rupe na putu“ kao što su krizne situacije. Dok neki, poput Toyote, uspeju da krizu pretvore u šansu, drugi, kao što je Volkswagen, su, na žalost, pali na „alko-testu“.

Šta je prednost automobilske industrije u digitalnom svetu komunikacija, u odnosu na druge industrije?

– Na auto-putu koji su izgradili društveni mediji važno jeda onaj ko je za volanom zna odakle polazi da bi znao gde želi da stigne. Iako veliki auto-brendovi uglavnom “dobro voze digitalnu vožnju”, sa sporadičnim slučajevima “proklizavanja i skretanja sa puta”, i oni bi mogli da “dodaju gas i ubace u petu brzinu” ukoliko žele da ostanu na tom dugom putu. Automobilska industrija ima prostora za napredak u onlajn svetu. Tome u prilog ide činjenica da oko 40% kupaca automobila konsultuju društvene medije pre kupovine, čak 70% korisnika kupuje vozila pod uticajem video sadržaja koji su gledali na YouTube-u, dok 84% kupaca automobila su aktivni na Facebooku. Međutim, uspešna strategija komunicaranja mora da prati strategiju poslovanja. Automobilizam očekuju velike promene kao što su masovna upotreba elektromobila, mnogobrojni inovativni auto-gedžeti, “pametna vozila”, koji će potpuno promeniti auto-industriju kakvu danas poznajemo. Tu revoluciju će neminovno pratiti i promene na samom digitalnom putu, pa će biti zanimljivo pratiti kakve će „GPS mape“ za automobilske brendove pripremiti komunikacijski eksperti.

autoforum vizual

Sa detaljima programa, učesnicima i prijavama možete se upoznati na zvaničnom sajtu foruma na linku: http://www.color.rs/autoforum2016/

#Energija2016 poslušajte prvi panel “Putevi i stranputice nafte u 2016.”

$
0
0

prvi panel

Regionalna konferencija “Energetske perspektive i izazovi” održana je 11. marta u Master centru Novosadskog sajma, kao drugi dan manifestacije “Međunarodni dani energetike i investicije“, u organizaciji Color Press Grupe i u saradnji sa kompanijama iz energetskog sektora Srbije i regiona

Na prvom panelu “Putevi i stranputice nafte u 2016.” govorili su: Tomislav Mićović, Udruženje naftnih kompanija Srbije; Branko Radun, “Politika”; Dr Dragan Govedarica, katedra za naftno-petrohemijsko inženjerstvo, Tehnološki fakultet Novi Sad; Vera Kalinić, EURO PETROL; Moderator: Jovana Gligorijević.

Poslušajte o čemu su govorili:

Pogledajte još i:

#Energija2016 Anna M. Boulos: SAD i EU će svesrdno pomoći Srbiji da postane manje ranjiva u smislu energetske sigurnosti

#Energija2016 Freek Janmaat: Energetska unija je pokrenuta, koja je zajednička ne samo za države Evropske Unije

#Energija2016 Poslušajte o čemu je govorio ambasador Holandije na otvaranju konferencije

#Energija2016 Poslušajte govor ministra Aleksandra Antića na otvaranju konferencije

“Energetske perspektive i izazovi”: Srbija između strategija i interesa Istoka i Zapada

#Energija2016 Dušan Bajatović: Nema više isporuke gasa ispod cene ili onima koji ne plaćaju

$
0
0

bajatovic

Regionalna konferencija “Energetske perspektive i izazovi” održana je 11. marta u Master centru Novosadskog sajma, kao drugi dan manifestacije “Međunarodni dani energetike i investicije“, u organizaciji Color Press Grupe i u saradnji sa kompanijama iz energetskog sektora Srbije i regiona

Studiju slučaja prezentovao je Dušan Bajatović, direktor Srbijagasa koji je rekao:

Naplatili smo neke stare dugove. Po meni nije za hvalu ali smo ispoštovali smanjenje broja zaposlenih za 8%. Socijalna davanja ako budu i postojala, moraju da budu jasno definisanja. A nema više isporuke gasa ispod cene ili onima koji ne plaćaju. Konverzija u kapital je trajno izgubljen novac, koji je kompanija morala da nadoknadi iz eksternih izvora putem zaduživanja kod banaka. Ukupna potraživanja od kupaca su veća od uga prema bankama.”

Šta je još rekao Bajatović poslušajte:

Pogledajte još i:

#Energija2016 poslušajte prvi panel “Putevi i stranputice nafte u 2016.”

#Energija2016 Anna M. Boulos: SAD i EU će svesrdno pomoći Srbiji da postane manje ranjiva u smislu energetske sigurnosti

#Energija2016 Freek Janmaat: Energetska unija je pokrenuta, koja je zajednička ne samo za države Evropske Unije

#Energija2016 Poslušajte o čemu je govorio ambasador Holandije na otvaranju konferencije

#Energija2016 Poslušajte govor ministra Aleksandra Antića na otvaranju konferencije

“Energetske perspektive i izazovi”: Srbija između strategija i interesa Istoka i Zapada

Mama & beba i Nivea Baby Puzijada: Prijavite svoju bebu do 16. marta

$
0
0

baner 10-01

Drage mame i tate, pozivamo vas da prijavite vaše mališane na 18. Puzijadu koju magazin Mama&Beba organizuje 18. marta (petak) u 12 sati u šoping centru „Delta City“.

Kako da prijavite svoju bebu na M&B Nivea Baby puzijadu?

Ukoliko želite da učestvujete, prijavite svoju bebu ”puzalicu” najkasnije do 16. marta SMS-om na broj 1201 (ukucajte BEBA-razmak-puzijada-razmak, ime, prezime, i mesto stanovanja deteta i uzrast u mesecima). Primer: BEBA puzijada Marko Marković iz Novog Sada, 8 meseci, pozivanjem broja 021/489-71-00 lokal 135, svakog radnog dana od 9 do 16 sati ili na mejl maja.pavlica@color.rs.

Možete da se prijavite i putem grupe Moja beba na Facebooku, ako niste član grupe, učlanite se, a zatim ostavite podatke o detetu (ime, prezime, mesto stanovanja i uzrast, uz napomenu da je reč o prijavi za Puzijadu).

Uzrast bebirona nije važan, bitno je samo da puzaju.

Jedva čekamo da se ponovo družimo i uživamo u zabavi! Sa nestrpljenjem čekamo vaše prijave!

#Energija2016 poslušajte panel “Gasna slagalica, Jug, Turska, Bugarska, Krk…”

$
0
0

drugi panel

Regionalna konferencija “Energetske perspektive i izazovi” održana je 11. marta u Master centru Novosadskog sajma, kao drugi dan manifestacije “Međunarodni dani energetike i investicije“, u organizaciji Color Press Grupe i u saradnji sa kompanijama iz energetskog sektora Srbije i regiona

Na drugom panelu “Gasna slagalica, Jug, Turska, Bugarska, Krk…” učestvovali su: Sergej Komlev, Direktor direktorata za formiranje ugovora i cena Gasprom Exporta; Jovica Budimir, izvršni direktor JP Srbijagas; Tomislav Vojnić Purčar, osnivač i direktor kompanije EURO GAS Subotica, Srbija. Moderator: Milan Đukić, SrbijaGas.

Poslušajte o čemu su govorili:

Pogledajte još i:

#Energija2016 Dušan Bajatović: Nema više isporuke gasa ispod cene ili onima koji ne plaćaju

#Energija2016 poslušajte prvi panel “Putevi i stranputice nafte u 2016.”

#Energija2016 Anna M. Boulos: SAD i EU će svesrdno pomoći Srbiji da postane manje ranjiva u smislu energetske sigurnosti

#Energija2016 Freek Janmaat: Energetska unija je pokrenuta, koja je zajednička ne samo za države Evropske Unije

#Energija2016 Poslušajte o čemu je govorio ambasador Holandije na otvaranju konferencije

#Energija2016 Poslušajte govor ministra Aleksandra Antića na otvaranju konferencije

“Energetske perspektive i izazovi”: Srbija između strategija i interesa Istoka i Zapada

#Energija2016 poslušajte panel “Električna energija u regionu Teslinih naslednika”

$
0
0

treci panel

Regionalna konferencija “Energetske perspektive i izazovi” održana je 11. marta u Master centru Novosadskog sajma, kao drugi dan manifestacije “Međunarodni dani energetike i investicije“, u organizaciji Color Press Grupe i u saradnji sa kompanijama iz energetskog sektora Srbije i regiona

Na trećem panelu “Električna energija u regionu Teslinih naslednika” učestvovali su: Dejan Stojčevski, Tehnički direktor Seepex; Mirjana Filipović državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike; Cvijetko Žepinić, Izvršni direktor Elektroprijenos Banja Luka; Seka Kuzmanović, direktorica ZP Elektrokrajina a.d. Banja Luka, Moderator: prof. dr Sanja Filipović, Ekonomski institut Beograd.

Poslušajte o čemu su govorili:

Pogledajte još i:

#Energija2016 poslušajte panel “Gasna slagalica, Jug, Turska, Bugarska, Krk…”

#Energija2016 Dušan Bajatović: Nema više isporuke gasa ispod cene ili onima koji ne plaćaju

#Energija2016 poslušajte prvi panel “Putevi i stranputice nafte u 2016.”

#Energija2016 Anna M. Boulos: SAD i EU će svesrdno pomoći Srbiji da postane manje ranjiva u smislu energetske sigurnosti

#Energija2016 Freek Janmaat: Energetska unija je pokrenuta, koja je zajednička ne samo za države Evropske Unije

#Energija2016 Poslušajte o čemu je govorio ambasador Holandije na otvaranju konferencije

#Energija2016 Poslušajte govor ministra Aleksandra Antića na otvaranju konferencije

“Energetske perspektive i izazovi”: Srbija između strategija i interesa Istoka i Zapada


Ženske priče uživo u BIG-u: Dođite na druženje sa Majom Volk, Goricom Nešović i Jelenom Bačić Alimpić

$
0
0

FB-post,960x806

U subotu 19. marta od 17 sati u SC BIG svi posetioci imaće priliku da se druže sa  poznatim damama Majom Volk, Goricom Nešović i Jelenom Bačić Alimpić.

SC BIG u saradnji sa Color Press Grupom organizuje tribinu na kojoj tri dame govore na četiri teme: zdrava ishrana, ljubav i majčinstvo, mentalna higijena i uspešna i sama.

Maja Volk je dramaturg, scenarista, fado mužičar, dvostruki doktor nauka, vajar i majka troje dece. Nakon dugogodišnje borbe sa teškom bolešću – kancerom prešla je na veganski način ishrane. Već sedam godina se hrani isključivo presnom hranom i kao savet za ljude koji se bore sa kancerom ističe da nema neizlečivih bolesti, već samo neizlečivih pacijenata. Radi na probuđivanju svesti ljudi da od njih samih zavisi razvoj bolesti ili ozdravljenje. Ističe da je bolest posledica loših misli i potiskivanja osećanja,i da kada čovek izgubi smisao ona nastupi, stoga je osmišljavanje i preuzimanje odgovornosti za sopstveni život ključ uspeha i ozdravljenja. Razvedena je i majka troje dece.

Gorica Nešović je poznata novinarka, spisateljica i voditeljka. Tokom višedecenijske karijere probrala je simpatije brojnih slušalaca zanimljivim temama iz naše svakodnevnice kojim se bavila u svojim emisijama. Njene knjige u kojima se bavi najtoplijim i najdubljim emocijama žena probrale su simpatije brojne publike. Razvedena je i majka jednog deteta.

Jelena Bačić Alimpić je pre tri godine odlučila da kameru i novinarstvo zameni pisanjem knjiga. Ubrzo je postala najtiražniji pisac Srbije. Dobitnica je brojnih nagrada za televizijsko stvaralaštvo i novinarstvo. Veliki je gurman i hedonista, živi i radi u Novom Sadu, udata je i majka dvoje dece.

Dođite na jedinstvenu žensku tribinu jer SC BIG je mesto za ženske priče!

#Energija2016 poslušajte case study Konstantina Simonova “Globalni energetski rat”

$
0
0

#Autoforum2016 Danijel Kadarjan: Nivo prodaje automobila iz 2007. može da se vrati samo timskim radom proizvođača, distributera, banaka i države

$
0
0

D.Kadarjan

Color Media Communications i Color Press Group organizuju prvi biznis #AutoForum2016, 21. marta u hotelu Radison Blu Old Mill u Beogradu. Ovo je prvi forum na temu automobilizma u okviru kojeg neće biti reči o performansama automobila, nego o marketingu, komunikacionim i prodajnim strategijama u auto-industriji.

#AutoForum2016 otvara potpredsednica Vlade Republike Srbije Zorana Mihajlović i Njegova Ekselencija ambasador Nemačke Axel Dittmann. Predstavnici kompanija Euro Petrol, Euro Gas, SAT Media Group i predstavnici autoindustrije razgovaraće koji su to izazovi sa kojima se kompanije u ovoj delatnosti susreću, kada su u pitanju tržište, uslovi uvoza, ali i koja je to uloga države u ovoj oblasti. Kroz panel diskusiju, učesnici će razgovarati o kriznim komunikacijama i kako komunicirati tokom mega kriza u auto-industriji.

Moderator panela “Izazovi u automobilskoj industriji 21. veka” biće Danijel Kadarjan, Menadžer prodaje i marketinga, Citroen Novi Sad / Fakultet za menadžment – FAM.

Napisali ste knjigu “Zastava automobili – priča o jednom brendu”. Odakle ideja da napišete knjigu baš o Zastavi i u čemu je tajna uspeha ovog brenda?

– Ideja za knjigom nastala je 2008. godine, kada je zvanično saopštena vest o gašenju proizvodnje automobila Zastava u Kragujevcu i o privatizaciji fabrike. Smatrao sam da je neophodno ostaviti pisan trag o razvoju automobilske industrije i razvoju brenda koji je postojao punih 55 godina. Želeo sam da knjiga osim istorijata Fabrike, predstavi kompletan hronološki razvoj svih modela koji su se proizvodili ili bili montirani u Kragujevcu kao i izvozne projekte o kojima se u javnosti danas možda malo i zna. Idejni projekat sam predstavio rukovodstvu Fabrike automobila “Zastava” i dobio sam odobrenje za pisanjem knjige kao i podršku određenih službi, inženjera i rukovodioca unutar Fabrike u procesu prikupljanja materijala. Pune dve godine je trajao ovaj process i knjiga je objavljena u proleće 2010. Tokom procesa prikupljanja podataka, imao sam priliku da upoznam sjajne ljude i stručnjake iz naše automobilske industrije, sa kojima sam ostao u kontaktu i prijateljskim odnosima. Knjiga je štampana u svega 200 primeraka, od kojih je preko 70% plasirano u inostranstvu. Tajna uspeha pojedinih Zastavinih modela se može definisati sa nekoliko pojmova; na pravom mestu, u pravo vreme, dostupnost i jednostavnost proizvoda. Fića (Zastava 600/750/850) je predstavljen u vreme kada je bilo preko potrebno motorizovati državu. Mali, jednostavan, izdržljiv, i dostupan širokim narodnim masama, Fića je motorizovao porodice širom Jugoslavije na isti način kako su to Fiat 500 i 600 učinili u susednoj Italiji. Tristać (Zastava 1300 / 1500) je u narodu poznat kao “Jugoslovenski Mercedes”. U vreme kada je predstavljen, bio je omiljeno vozilo partijskih kadrova, rukovodioca ustanova, bolje stojećih i ugladnih građana i ostalima koji su sebi mogli da priušte luksuzno vozilo. Stojadin (Zastava 101) je bio najpopularniji porodični automobil širom Jugoslavije. Stojadin je predstavljen u pravom trenutku, kao pripadnik klase između gore pomenuta dva automobila kao pravi porodičan automobil. Jugo (Yugo 45/55/60/65) je nastao kao rastuća potreba za automobilom u klasi između Fiće i Stojadina. Kada je nakon pet godina proizvodnje juga prestala proizvodnja Fiće, Jugo je preuzeo ulogu najmanjeg zastavinog automobila, tj. domaćeg gradskog automobila. Inicijalno, kupovao se zato što je predstavljao nešto novo, moderniji i daleko veći i funkcionalniji gradski automobil od Fiće. Međutim, početak uspeha Jugića se može vezati sa početkom prodaje istog u SAD-u, na najzahtevnijem automobilskom tržištu u svetu. Zastava je uspela nešto što ni jedan drugi istočno-evropski proizvođač automobila nije, pa čak ni pojedini zapadno evropski brendovi u to vreme, a to je da plasira svoje vozilo u SAD. “Posao stoleća” kako je tada u narodu kršten projekat “Yugo America” imao je svoje uspone i padove, ali je jedno definitivno sigurno; Jugo je bio najjeftiniji nov automobil u SAD-u 80-ih godina prošlog veka, i najprodavaniji uvozni automobil u prvoj godini uvoza prošlog veka u SAD-u. Kupovali su ga sa brošure, bez da su ga i videli uživo, a kamoli testirali. Zanimljiva je činjenica da je tek nakon 6 meseci prodaje bilo moguće kupiti jugića sa legera (u pojedinim većim salonima širom SAD-a) jer su tokom prvih meseci plasmana isporučivana vozila isključivo kupcima koji su uplatili svoja vozila nekoliko meseci ranije “na slepo”. U Zastavinim automobilima se išlo prvi put na more, prvi put ljubila devojka, dobijala prva vozačka… Zastava je uglavnom bila prvi automobil prosečnog Jugoslovena, a zbog vremena koja su usledila, mnogima i jedini.

Razvoj tehnologije doneo je velike promene i u razvoj automobilske industrije. U kom smeru će taj razvoj ići narednih godina, kada već sada imamo i automobile koji nemaju vozače?

– Razvoj i primena novih tehnologijakao i novainovativna rešenja predstavljaju pokretač stvaranja novih vrednosti i ključodrživog razvoja automobilske industrije u svetu. U bliskoj budućnosti, prema brojnim istraživanjima, procenjuje se da će razvoj tehnologija koje omogućavaju pogon vozila na alternativne izvore energije biti dominantan pravac razvoja automobilske indutrije na globalnom nivou. Takođe, procenjuje se da će “plug-in” hibridna vozila postati najtraženija u segmentu električnih automobila. Inovativna tehnologija koja omogućava autonomno kretanje automobila još uvek je u fazi ispitivanja i razvoja a za prinemu iste je neophodno restrukturirati i modernizovati kompletnu saobraćajnu infrastrukturu prinomom pratećih softverskih rešenja i tehnologije koja bi podržala tu novu tehnologiju autonomnog upravljanja automobilom. Istrživači procenjuju da će razvoj i rast popularnosti autonomnihautomobila u budućnosti dovesti do potpuno novih segmenata i modela poslovanja, koje će proizvođači automobila razviti. Međutim, dok ne dođemo do te “bliske budućnosti”, kupci će u narednom period i dalje biti prevashodno zaintersovani za automobile koji nude manju potrošnju goriva, koji manje zagađuju životnu sredinu i poseduju inovacije koje podižu nivo bezbednosti. Prvi faktor će usloviti proizvođače da se postepeno orijentišu na hibridna vozila. Naravno, razvoj tehnologije koju poseduju hibridna vozila (i vozila na alternativne izvore energije) je u konstantnom razvoju i vremenom će takva vozila postati dostupnija većem broju kupaca novih automobila. Suštinu zapravo definiše reč “postepeno” jer i pored rasta investicija u razvoj hibridne tehnologije, i dalje postoje velika ulganjna u razvoj tehnoloških rešenja koje smanjuju potrošnju goriva i emisiju izduvnih gasova u konvencionalnim motorima.

Kako biste ocenili automobilsko tržište u Srbiji?

– Kada govorimo o tržištu novih automobila u Srbiji, sa aspekta potencijalnog kupca, jednostavno rečeno ponuda nikad nije bila bolja. Pre svetske ekonomske krize, 2007. godine je u Srbiji prodato oko 56.200 novih automobila. Tada je u cenovnom segmentu ispod 10.000 eura bilo u ponudi svega nekoliko modela, cene automobila su bile vee nego danas, garantni rokovi su bili kraći dok je ponuda finansiranja bila daleko nepovoljnija u odnosu na ponude koje danas imamo na tržištu. Danas, u tom istom cenovnom segmentu, pa i višim segmentima, imamo u ponudi više desetina raznih modela automobila. Takođe, garantni rokovi i post-prodajna podrška su drastično napredovali, cene su generalno niže nego što su bile te 2007. godine a ponude dostupnog finansiranja zaista omogućuju potencijalnom kupcu da sa relativno malim učešćem i rokom otplate od prosečnih 60 meseci (ponude se kreću uglavnom 36 do 84 meseci) priušti sebi nov automobil bez troškova kamate ili uz zaista minimalnu kamatu. Uzimajući u obzir ove parameter, ovakva ponuda bi u teoriji značila barem trostruko veću prodaju danas nego pre desetak godina. Međutim, situacija na terenu govori suprotno; svetska ekonomska kriza je itekako uticala i na našu državu u celini, i zbog opšte ekonomske situacije prošle godine je u Srbiji prodato oko 21.600 novih autmobilla, što je gotovo za trećinu manje nego 2007. godine. Sa takvim prodajnim rezultatima, možemo konstatovati da uvoznicima i distributerima novih automobila nije nimalo jednostavno poslovati. To je jedan od razloga zašto su multi-brend dilerske mreže sve zastupljenije na našem tržištu. Ipak, tračak svetlosti na kraju tunela ipak postoji. Posle višegodišnjeg pada prodaje, prošle godine je prodato više novih automobila nego 2014. godine. Prema interesovanju kupaca na prošlogodišnjem Sajmu automobila u Beogradu, i prema intenzitetu kupovine u određenim periodima godine u odnosu na iste periode ranije, verujem da će ove godine prodaja novih automobila biti u porastu nego prošle, i da će prodajni rezultat na predstojećem Sajmu automobila u Beogradu takođe biti bolji nego prošle godine.

Kakve izazove očekuje automobilska industrija u narednih 5 godina u svetu, ali i u našem regionu?

– Razvoj novih tehnologija i inovacija za budućnost, koje sam već spomenuo, predstavljaju važan faktor kada posmatramo dugoročni razvoj automobilske industrije. Međutim, ne smemo da zapostavimo proizvodnju, plasman i zadovoljenje potreba kupaca i tržišta u narednom periodu. Na svetskom nivou, automobilsku industriju u narednih pet godina očekuju sledeći izazovi: dalji razvoj i usavršavanje hibridnih vozila, i vozila na alternativne izvore energije kao i jačanje njihove komercijalizacije, usavršavanje konvencionalnih motora sa unutrašnjim sagorevanjem radi smanjenje potrošnje goriva kao i emisije izduvnih gasova, povećanje nivoa bezbednosti i primena komunikaciono/navigacionih tehničkih i softwerskih rešenja, u skladu sa savremenim potrebama modernog čoveka u drugoj deceniji 21. veka. Kada je reč o tržištu Srbije, samo udruženim timskim radom proizvođača, uvoznika i distributera, bankarskih institucija, osiguravajućih kuća i adekvatnom podrškom države može se prodaja u Srbiji povratiti na nivo iz 2007. godine pa čak i premašiti. Ovo govorim iz sledećeg razloga; kod nas je pre 30 godina kupac bio zadovoljan ukoliko je prilikom kupovine novog automobila mogao da izabere boju vozila, radio kasetofon je uglavnom bio deo dodatne opreme dok su grejač / brisač zadnjeg stakla bili deo luksuznog paketa opreme, uplate za vozila su uglavnom bile avansne sa rokom isporuke od više meseci. Danas kupovina novog automobila kao celokupnog proizvoda predstavlja: izabrani model automobila (odgovarajućih karakteristika i performansi) + post-prodajna podrška (garancija, pomoć na putu, niži troškovi održavanja) + uslovi finansiranja (0% kamate ili niska kamata) + troškovi u eksploataciji (troškovi registracije i osiguranja) = nov automobil. Imajući u vidu da ponuda na tržištu za potencijalne kupce nikad nije bila bolja, veruejm da će pozitivnih rezultata biti i da će biti u porastu u narednih 5 godina.

autoforum vizual

Sa detaljima programa, učesnicima i prijavama možete se upoznati na zvaničnom sajtu foruma na linku: http://www.color.rs/autoforum2016/

#Energija2016 poslušajte četvrti panel “Balkan Goes Green”

$
0
0

cetvrti panel

Regionalna konferencija “Energetske perspektive i izazovi” održana je 11. marta u Master centru Novosadskog sajma, kao drugi dan manifestacije “Međunarodni dani energetike i investicije“, u organizaciji Color Press Grupe i u saradnji sa kompanijama iz energetskog sektora Srbije i regiona

Na četvrtom panelu “Balkan Goes Green” učestvovali su: Majnicki Igor Alesandrovic, šef departmana Gazprom eksporta; prof. dr Vladimir Katić , Fakultet tehničkih nauka; Miloš Colić, direktor New Energy Systems Vetropark Kovačica; Nikola Zdravković, naučni novinar; Dragan Glišović, Science and Technology Park, Čačak, Moderator: Jovana Gligorijević

Pogledajte još i:

#Energija2016 poslušajte case study Konstantina Simonova “Globalni energetski rat”

#Energija2016 poslušajte panel “Električna energija u regionu Teslinih naslednika”

#Energija2016 poslušajte panel “Gasna slagalica, Jug, Turska, Bugarska, Krk…”

#Energija2016 Dušan Bajatović: Nema više isporuke gasa ispod cene ili onima koji ne plaćaju

#Energija2016 poslušajte prvi panel “Putevi i stranputice nafte u 2016.”

#Energija2016 Anna M. Boulos: SAD i EU će svesrdno pomoći Srbiji da postane manje ranjiva u smislu energetske sigurnosti

#Energija2016 Freek Janmaat: Energetska unija je pokrenuta, koja je zajednička ne samo za države Evropske Unije

#Energija2016 Poslušajte o čemu je govorio ambasador Holandije na otvaranju konferencije

#Energija2016 Poslušajte govor ministra Aleksandra Antića na otvaranju konferencije

“Energetske perspektive i izazovi”: Srbija između strategija i interesa Istoka i Zapada

#Autoforum2016 – Dimitrije Čudić, Opel: Nije isključeno da na našem tržištu vidimo neke nove kompanije, kao što su Google ili Uber

$
0
0

autoforum-vizual

Color Media Communications i Color Press Group organizuju prvi biznis #AutoForum2016, 21. marta u hotelu Radison Blu Old Mill u Beogradu. Ovo je prvi forum na temu automobilizma u okviru kojeg neće biti reči o performansama automobila, nego o marketingu, komunikacionim i prodajnim strategijama u auto-industriji.

#AutoForum2016 otvara potpredsednica Vlade Republike Srbije Zorana Mihajlović i Njegova Ekselencija ambasador Nemačke Axel Dittmann. Predstavnici kompanija Euro Petrol, Euro Gas, SAT Media Group i predstavnici autoindustrije razgovaraće koji su to izazovi sa kojima se kompanije u ovoj delatnosti susreću, kada su u pitanju tržište, uslovi uvoza, ali i koja je to uloga države u ovoj oblasti. Kroz panel diskusiju, učesnici će razgovarati o kriznim komunikacijama i kako komunicirati tokom mega kriza u auto-industriji.

dimitrije cudicNa panelu “Izazovi u automobilskoj industriji 21. veka” učestvovaće i Dimitrije Čudić, Menadžer za razvoj dilerske flote Opel

Razvoj tehnologije doneo je velike promene i u razvoj automobilske industrije. U kom smeru će taj razvoj ići narednih godina, kada već sada imamo i automobile koji nemaju vozače?

– Mislim da će ići u dva pravca, jedan je primena novih opcija i inovacija kako bi se privukli kupci, a drugi je unifikacija i ugradnja jeftinijih delova kako bi se održala konkurentna cena.

Kako biste ocenili automobilsko tržište u Srbiji?

– Tržište počinje da raste, ali će trebati još dosta vremena da se dostigne prodaja iz 2008.

Kakve izazove očekuje automobilska industrija u narednih 5 godina u svetu, ali i u našem regionu?

– Velika konkurencija će uzrokovati da na tržištu opstanu samo najjači. Možda nije isključeno da vidimo i neke nove kompanije u auto biznisu, kao što su Google ili Uber…

 

Sa detaljima programa, učesnicima i prijavama možete se upoznati na zvaničnom sajtu foruma na linku: http://www.color.rs/autoforum2016/

Viewing all 2113 articles
Browse latest View live