Nakon tri dana posvećenih književnosti, završena je prva regionalna konferencija “BookTalk2015″ u organizaciji Glossy media i NVO Color Media Events, koje su podržali novosadska Gradska uprava za kulturu i Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje.
Preko šestdeset učesnika iz celog regiona diskutovalo je kroz sedam panela pred prepunom salom Galerije Matice srpske i Spomen-zbirke Pavla Beljanskog. Učesnici na konferenciji su bili eminentni pisci, izdavači, novinari, književni kritičari i knjižari. Čitaoci iz celog regiona sa pažnjom su pratili panele na kojima se govorilo o književnim nagradama, nepravdama, Velikom ratu, budućnosti izadavaštva, odgovornosti intelektualnih elita i stavu države i politike prema knjizi odnosno književnosti.
Jedan od učesnika panela The Phantom of the Bookshop: Kada je opravdano zabraniti knjigu – premalo ili previše slobode? bio je i Zvonko Maković, istoričar umetnosti, pesnik, esejista, koji je za naš portal rekao:
“Kako bi svet izgledao da je Majn Kampf zabranjen? Mislim da bi svet izgledao drugačije. Ali, s druge strane ne možemo se vraćati 70, 80 godina unazad, možemo se vraćati i u noviju prošlost. Možda bi svet tada bio drugačiji, ali ni knjige više nemaju značaj koji su one imale recimo pre 80 godina. Sećamo se svi Satanskih stihova koji su izazvali veliku buru u jednom delu sveta, međutim u drugom delu sveta, našem, ta knjiga je prihvaćena kao jedno od remek dela kraja 20. veka. Prema tome ja sam protiv zabrane knjige, jer posle zabrane jedini sledeći korak može biti spaljivanje.”
Šta je još rekao Maković, pogledajte u videu:
Pogledajte još i:
Prenos konferencije iz minuta u minut i sve fotografije pronađite OVDE
#BookTalk2015: Pogledajte prvi panel “Država kao (ne)prijatelj knjige”
#BookTalk2015: Pogledajte drugi panel “Književne nagrade i književne nepravde”
#BookTalk2015 Branko Rosić: Najveća podrška piscu su pisma čitalaca, taj odjek kojeg je sve manje