Quantcast
Channel: Promo – Svet portal
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2113

Niški # TeenTalk2016 – Dušan Živanović: Obrazovanjem treba istaći mladima da je svu tehnologiju neko, ne mnogo pametniji od njih, osmislio i napravio

$
0
0

Dule1

Nakon Novog Sada, ekipa Teen Talka 2016 stiže u Niš i to 6. oktobra, u bioskop “Vilin Grad”, zajedno sa našim tradicionalnim partnerom Telenorom. 

Ovo je drugi put da se konferencija Teen Talk održava u Nišu, a nakon uspešnog prošlogodišnjeg druženja, odlučili smo da ovo postane tradicija.

Na niškom Teen Talku govorićemo o mladim talentima, uspesima, medaljama, Jutjuberima, lajkovima, ali i o vršnjačkom i digitalnom nasilju i kako od njega da se zaštitimo.

Na panelu “LIKE za uspeh: Talenti iz školske klupe-od hobija do uspeha” učestvovaće i Dušan Živanović, pohađa četvrti razred i u prethodne dve godine osvaja dve srebrne medalje na Internacionalnoj informatičkoj olimpijadi, bronzu i srebro na Informatičkoj balkanijadi i prvo mesto na mts Android konkursu. Takmičenja su mu omogućila da poseti Indiju, Instanbul, Barselonu, Kazahstan, Kipar i Rusiju.

Kako ste ti i tvoji drugovi došli na ideju da napravite aplikaciju MiCross?

– Inspiraciju smo našli u izviđačkim takmičenjima. Ona su zabavna, fizički zahtevna, odlična mesta za druženje, i razvijaju mnoštvo veština. Izviđačka takmičenja se obično sastoje od navigacije korišćenjem karte, brzog kretanja između tačaka, rešavanja testova o kulturi i prvoj pomoći kao i rešavanja geometriskih problema. Ovu ideju smo uprostili i prilagodili našim potrebama. Veoma popularan koncept u poslednjih nekoliko godina je proširena stvarnost. Digitalan sadržaj se projektuje na stvarna mesta i time ih obogaćuje. Primetili smo i iskoristili ovaj trend. Koračajući kroz ulice Niša igrač se kreće i po virtualnom svetu naše igrice. Pola godine nakon naše pobede na mtsovom konkursu pojavljuje se veoma popularan Pokemon Go.

Da li smatraš da takav vid promocije znamenitosti Niša treba da bude ključan i kada su u pitanju druge turističke destinacije grada, ali i promocija grada stranim turistima?

– Aplikacije slične MiCrossu mogu pružiti primamljiv izgovor da se poseti neka kulturna ili turistička znamenitost grada. Nažalost pobedom na konkursu, aplikacija je ispunila prvobitni cilj pa smo izgubili interesovanje za njen razvoj. Uz mnogo veće napore MiCross, ili nešto slično, i grad Niš mogu da postanu dragoceno i zabavno iskustvo za koje bi se pročulo daleko od Niša.

Kakva iskustva nosiš sa informatičkih Olimpijada? Medalje koje si doneo govore da mi nimalo ne zaostajemo za Evropom i svetom?

– Učestvujući na informatičkim olimpijadama, u avgustu sam video snežne vrhove kazahstanskih planina, igrao tatarsko kolo, i upoznao puno pametnih mladih ljudi. Takmičari iz istočno-evropskih i azijskih zemalja često dobro prolaze na informatickim i matematickim olimpijadama. Ni Balkanske zemlje nisu daleko, i to nije čudno imajući u vidu da se prva matematička olimpijada održala u Rumuniji, a prva informatička u Bugarskoj. Danas, kad na ovim takmičenjima učestvuje po stotinak država, ovakve uspehe pripisujem pažnji koja se posvećuje matematici, a pogotovu matematičkim takmičenjima. Takmičenja su, i u Srbiji, veoma popularna i pripremna nastava se održava u velikom broju škola. Za međunarodne uspehe treba zahvaliti postojanju specijalizovanih odeljenja za matematiku. U ovim odeljenjima se intenzivno uči napredno gradivo. U pogledu obrazovanja inače, ne znam koliko prosečan srednjoškolac poznaje matematiku, i nisam siguran da specijalizovana odeljenja verno predstavljaju stanje obrazovnog sistema.

Šta po tebi treba da se uvede u obrazovanje kako bi mladi još više naučili i iskoristili tehnologije koje su im danas dostupne?

– Mislim da mladi posmatraju telefon kao magičan predmet za telefoniranje, pristup društvenim mrežama i proždiranju multimedije. Obrazovanjem treba istaći mladima da je svu tehnologiju neko, ne mnogo pametniji od njih, osmislio i napravio. Treba im dati moć. Učenje programiranja bi im pomoglo da spoznaju i opipaju mogućnosti računara. Bitno je da znaju šta da očekuju od tehnologije, da je računaru lako da pomnoži milion brojeva ili da sazna da li pada kiša na drugom kraju sveta, a skoro nemoguće da u potpunosti razume govor ili stvara originalnu muziku.

Kompletan program pogledaj OVDE.

Ukoliko i ti želiš da budeš gost na konferenciji “Teen Talk”, pošalji nam svoje lične podatke (ime, prezime, broj telefona, adresu stanovanja i školu koju pohađaš) na mail office@communications.rs!
Pošto konferencija pada na radni dan, svim prisutnim učenicima biće obezbeđena školska opravdanja.

tt nis


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2113