Quantcast
Channel: Promo – Svet portal
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2113

#BabyFriendly2016 – Dr Božana Stepanov: Dijagnostika i lečenje steriliteta u medicini se vrlo brzo unapređuju

$
0
0

dr Božana Stepanov spec. ginekologije i akušerstva Načelnik specijalističke konsultativne službe

Magazin „Mama i beba“ i Color Press Grupa, treću godinu zaredom, organizuju “Baby Friendly“, konferenciju o problemima zasnivanja porodice, trudnoći, porođaju i materinstvu.  #BabyFriendly2016 će se održati u četvrtak, 19. maja u Hotelu 88 Rooms u Beogradu. Učesnici konferencije biće renomirani ginekolozi, pedijatri, akušeri, babice, genetičari, psiholozi, mame…

Na panelu “Radost rađanja” govoriće i dr Božana Stepanov, spec. ginekologije i akušerstva, GENESIS.

Koji je procenat uspešnosti vantelesne oplodne u vašoj bolnici?

– Prosečna uspešnost vantelesne oplodnje u svetu i regionu se kreće od 30-50%. Bolnica Genesis od svog osnivanja konstantno povećava svoju uspešnost, tako da je nakon 10 godina postojanja bolnice današnja uspešnost vantelesne oplodnje između 50- 60%, uz napomenu da se zadnjih godina povećava i prosečna starost pacijentkinja tj. bračnih parova koji se javljaju sa problemom steriliteta, te bi se moglo očekivati da uspešnost stagnira. Povećanju uspešnosti, između ostalog, kao što je stručnost kadra i savremena oprema, možemo zahvaliti i novim dijagnostičkim metodama koje primenjujemo.

Koje su to nove tehnologije koje primenjujete u lečenju steriliteta?

– Dijagnostika i lečenje steriliteta, a naročito metode asistirane reprodukcije su oblasti u medicini koje se vrlo brzo unapređuju. U SGB Genesis se mnoge od novih metoda i tehnologija primenjuju, a stalno se radi i na edukaciji i usavršavanju kadra kao i nabavci nove opreme. Od novih dijagnostičkih metoda primenjuju se
1. ERA test- test endometrijalne prijemčivosti
2. CGT- test genetske kompatibilnosti para
3. SAT-test sperme na aneuploidiju
4. PGD – preimplantaciona genetska dijagnostika pojedinih genetskih oboljenja
5. PGS – preimplantacioni genetski skrining na hromozomske anomalije
a u našoj bolnici trudnice mogu uraditi i NACE test-neinvazivni prenatalni test a takodje se radi i BRCA 1 i BRCA 2 testiranje na potencijalne mutacije oba gena u porodicama sa rakom dojke ili jajnika.

Na koji način se vrši podrška parovima koji ulaze u proces vantelesne oplodnje i ko bi sve trebalo da bude uključen u celokupan tim?

– Danas postoje brojni centri i bolnice koji se bave vantelesnom oplodnjom, i parovi koji imaju problem steriliteta su uglavnom upoznati i dobro informisani koja bolnica šta može da im pruži. Podrška treba svakom paru koji nam se obrati sa ovim problemom, naročito paru koji već ima prethodno neuspešne postupke vantelesne oplodnje, tako da je cilj našeg tima da se što bolje upozna sa problematikom svakog para, da se obavi brza i tačna dijagnostika i odabere pravi način postupka asistirane reprodukcije, odnosno pristup svakom paru je vrlo individualan. Neophodan je timski rad ginekologa, embriologa, anesteziologa, genetičara, psihologa i medicinskih sestara, ali iznad svega je neophodno poverenje pacijenta u lekara i vera u ono što se radi.

Program konferencije i način prijave možete pogledati na linku www.color.rs/babyfriendly2016/

BF2016 InstaFace


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2113